De Huurcommissie wordt steeds vaker ingeschakeld om gebreken in huurwoningen te onderzoeken. Vorig jaar werden ruim honderd bouwkundige onderzoeken per week gedaan, vaak vanwege klachten over gebrekkig onderhoud. Dat blijkt uit het laatste jaarverslag. Problemen met schimmel, lekkages en tocht zijn hardnekkig. „Huurders hebben het zwaar.’’

Problemen met het onderhoud van huurwoningen nemen toe. Vaak spelen er meerdere problemen tegelijkertijd in één woning. Dat maakt een onderzoek een stuk complexer. Het aantal bouwkundige onderzoeken steeg met 17 procent ten opzichte van 2024.
Hoewel veel woningcorporaties hun woningen verduurzamen, blijven vocht- en schimmelproblemen een veelvoorkomend probleem. „Niet alleen bij oude woningen waarin jarenlang te weinig is geïnvesteerd, maar zelfs bij nieuwbouw speelt dit’’, zegt Vivianne de Prouw, een van de onderzoekers die huurwoningen na klachten aan een bouwkundige inspectie onderwerpt. „Het kan technische oorzaken hebben, zoals een lekkage, maar in de helft van de gevallen komt het door het gedrag van de bewoner. Bijvoorbeeld omdat de verwarming laag staat of omdat er weinig wordt geventileerd.’’
Energiearmoede
Deze keuzes van huurders komen vaak voort uit angst voor een hoge energierekening, zegt Henri Lenferink, voorzitter van de Huurcommissie. „Energiearmoede speelt een rol. Men is bang dat duur verwarmde lucht naar buiten gaat.’’ Maar slechte ventilatie is juist een oorzaak voor schimmel in huis. Onderzoeker De Prouw noemt situaties waarbij bewoners de ventilatieroosters volpropten met papier om maar geen warmte te verliezen.
We komen bij mensen binnen. Daardoor zie je dingen waarvoor je niet gekomen was, maar die je niet kunt negeren
Sociale of financiële problemen
De onderzoekers zien dan ook dat er veel meer speelt achter de voordeur bij huurders. „Sommigen hebben het echt zwaar en hebben bijvoorbeeld sociale, medische, mentale of financiële problemen. Wij zijn vaak de eerste persoon die bij hen over de vloer komt’’, zegt De Prouw.
Al is de Huurcommissie er niet om persoonlijke problemen van huurders op te lossen, negeren kan ook niet, zegt Lenferink. „Je komt bij mensen binnen. Daardoor zie je dingen waarvoor je niet komt. We zien heel schrijnende situaties. Huurders hebben het zwaar.’’
Bij een bouwkundig onderzoek mag ook de verhuurder aanwezig zijn. Als die partij er niet is, kan de Huurcommissie een signaal afgeven dat er mogelijk meer speelt. Lenferink: „Dan kan er hulp op gang komen. De overheid slaagt er niet altijd in om mensen die hulp nodig hebben te zien.’’
Huurverlaging
Na een onderzoek doet de Huurcommissie een bindende uitspraak, al komen huurder en verhuurder soms al eerder tot een oplossing. „Maar de verhuurder heeft hoe dan ook een zorgplicht, die moet gebreken verhelpen’’, verduidelijkt Lenferink. Tot die tijd kan de huurder huurverlaging krijgen. Dat gebeurt alleen als de oorzaak van de gebreken niet aan de bewoner te wijten is, zoals lekkages vanuit het dak of de gevel, scheurvorming in muren of scheefstand.
In 2025 startten meer dan 16.200 huurders en verhuurders een procedure bij de Huurcommissie. Behalve naar gebreken, wordt ook vaak onderzoek gedaan naar de hoogte van de huurprijs: zo’n 37 keer per week. Een huurwoning krijgt punten voor bepaalde kenmerken, zoals het hebben van een buitenruimte en de hoogte van de WOZ-waarde. De hoeveelheid punten bepaalt de maximale huurprijs.
Bron
-
Dit bericht verscheen ook op: www.ad.nl